تحقیق اثر هیومیک پرایمینگ بذر کدوی تخم طبی

تحقیق اثر هیومیک پرایمینگ بذر کدوی تخم طبی تحقیق اثر هیومیک پرایمینگ بذر کدوی تخم طبی

دسته : کشاورزی

فرمت فایل : word

حجم فایل : 164 KB

تعداد صفحات : 43

بازدیدها : 775

برچسبها : تحقیق هیومیک اسید جوانه زنی تخم کدو

مبلغ : 4000 تومان

خرید این فایل

دانلود تحقیق و پروژه پایانی مطالعه اثر هیومیک پرایمینگ بذر کدوی تخم طبی - بررسی تاثیر هیومیک اسید بر روی جوانه زنی تخم کدو

پروژه تحقیقاتی مطالعه اثر هیومیک پرایمینگ بذر کدوی تخم طبی در 43 صفحه ورد قابل ویرایش با فرمت doc

چکیده

هیومیک اسید توانسته است به عنوان یک کود بیولوژیک خود را جایگزین خوبی برای کودهای شیمیایی معرفی کند. در این پروژه سعی شده است که تأثیر هیومیک اسید بر روی جوانه زنی تخم کدو پوست کاغذی بررسی شود. کدوی پوست کاغذی Cucurbita Pepo L. از گیاهان یک ساله و بسیار ارزشمند می باشد که در چند سال اخیر وارد ایران شده است. از مواد مؤثره ی موجود در تخمه ی این گیاه برای درمان بیماری های هیپرپلازی پروستات، سوزش مجاری ادراری، تصلب شرایین، تنظیم دستگاه گوارشی و تنظیم هورمون های جنسی در زنان و مردان استفاده می شود. برای تحریک جوانه زنی و رشد کدوی پوست کاغذی از هیومستر استارتر استفاده کردیم. مهمترین عوامل در تحریک ریشه زایی، افزایش متابولیسم و نیز نفوذپذیری جدار سلول ها نسبت به آب و مواد غذایی می باشد. به علاوه گرم نگه داشتن خاک و حفظ رطوبت نیز ممکن است در این جریان نقش داشته باشد. در این بررسی 6 تیمار و هر کدام در 6 تکرار مورد برسی قرار گرفت که عبارت بودند از یک تیمار شاهد بدون پرایمینگ(بذر خشک)، یک تیمار پرایمینگ شده با آب مقطر (هیدرو پرایمینگ) در 24 ساعت و 4 تیمار پرایمینگ شده با هیومستر استارتر (نوترو پرایمینگ) که به ترتیب در 3، 6، 12 و 24 ساعت پرایمینگ شدند. این تیمارها در دمای20 تا 23 درجه سانتی گراد و در تاریکی در آب مقطر کشت شدند، در نهایت مشاهده شد که بذور پرایمینگ شده با هیومستر استارتر در 24 ساعت، سرعت جوانه زنی و احتمالاً قدرت جوانه زنی را افزایش داد که در آن بیشترین جوانه زنی طی روز پنجم با میانگین 5/2 جوانه در هر ظرف پتری و بیشترین تعداد جوانه ی نهایی با میانگین 666/9 در هر ظرف پتری ثبت شد. سرعت جوانه زنی(CVG) برابر 099/35 و درصد جوانه زنی نهایی(FGP) برابر 66/96% بدست آمد که بهترین نتیجه را داشت.

مقدمه

هیومیک اسید امروزه بیش از بیش در حال شناخته شدن و کاربردی شدن پیش می رود. هیومیک اسید از دل خاک استخراج شده و به عنوان کود و مکمل غذایی برای گیاهان در خاک مصرف می شود. در واقع امروزه به دلیل اثرات زیان بار کودهای شیمیایی بر روی خاک، گیاهان، جانوران و مهم تر از همه انسان، جوامع مختلفی به فکر حذف کودهای شیمیایی و پیدا کردن جایگزین مناسب برای آن افتاده اند. هر چند عملکرد بالایی که به دلیل استفاده از کودهای شیمیایی بدست می آید همچنان وسوسه ی تداوم استفاده از آن را در بین برخی از زارعین تقویت کرده است، اما غالباً استفاده از کودهای بیولوژیک رواج پیدا کرده است، چرا که کودهای شیمیایی نه تنها سلامت انسان را به خطر انداخته است، بلکه محیط زیست و اکوسیستم را نیز تحت تأثیر خود قرار داده است.

جوانه زنی یکی از صفات مهم یک گیاه می باشد که می تواند قدرت رویشی گیاه را نشان دهد و بسیار تحت تأثیر مواد و عناصر غذایی موجود در خاک می باشد، مخصوصاً در مورد بذور با اندوخته ی ضعیف وجود عناصر غذایی در بستر بذر ضرورت زیادی دارد. هیومیک اسید توانسته است به عنوان یک کود بیولوژیک خود را جایگزین خوبی برای کود های شیمیایی معرفی کند. در این پروژه سعی شده است که تأثیر هیومیک اسید بر روی جوانه زنی تخم کدو پوست کاغذی بررسی شود.

فهرست مطالب

پیشگفتار

چکیده

مقدمه

اهمیت سلامت تولیدات کشاورزی بر سلامت انسان و محیط زیست

کشاورزی ارگانیک

کدوی پوست کاغذ

طبقه بندی انواع کدو

مشخصات گیاه شناسی

مشخصات اکولوژیکی

نیاز غذایی

بذر

جوانه زدن

سبز شدن

خلوص بذر

بنیه بذر یا ویگور

اهمیت کاربرد کود

مصرف کود در گیاهان دارویی

کودهای آلی

کودهای بیولوژیک و کمپوست

کودهای شیمیایی

کود پتاسیم

هیومیک اسید

جایگاه هیومیک اسید در جهان

جایگاه هیومیک اسید در ایران

مواد و روش ها

نتایج و بحث

منابع

خرید و دانلود آنی فایل

به اشتراک بگذارید

Alternate Text

آیا سوال یا مشکلی دارید؟

از طریق این فرم با ما در تماس باشید